top of page
Telma Retarder

TELMA ELEKTROMANYETİK RETARDER,
ÇALIŞMA PRENSİBİ

Genel olarak elektrikli veya elektromanyetik hız kesiciler olarak adlandırılan Telma indüksiyon frenleri bir frenleme direncinin elde edilmesini sağlar: Frenleme enerjisinin önemli bir kısmını dağıtarak klasik frenleme sistemlerini rahatlatır.

Telma indüksiyon frenleri Foucault akımları oluşturarak frenleme enerjisini dağıtır. Telma indüksiyon frenleri, sabit bir statör ve statörün dönmesini sağlayan bir tahrik miliyle birlikte çalışan bir çift rotordan oluşur. Statör ve rotorlar koaksiyel biçimde karşılıklı olarak monte edilir; aralarındaki hava boşluğu rotorları statörden ayırarak sürtünmeyi önler.

 

Statör indüktör işlevini görür; içlerinden kesintisiz elektrik akımı geçerken rotorlarda Foucault akımları üretilmesi için gerekli olan manyetik alanları oluşturan bir çift elektromıknatıstan oluşur.

Rotorlar indüklenen işlevi görür. Özel olarak tasarlanmış iletken bir malzemeden üretilen rotorların içinden Foucault akımları geçerken, statör tarafından üretilen manyetik alanlardan geçerler, bu sırada tahrik mili dönmelerini sağlar.

 

Tanım gereği, Foucault akımları iletken bir metal kütle içinde oluşurken, bu metal kütle değişken bir manyetik alana yerleştirilmiştir. Telma marka indüksiyon frenleri söz konusu olduğunda, rotorların tabi olduğu manyetik alanın değişkenliği bunların dönmesiyle elde edilir. Foucault akımları manyetik akım etrafında döner, bunlara ayrıca girdap akımları da denir.

Rotorda Foucault akımlarının oluşması, rotorun dönmesini engelleyen Laplace kuvvetlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu şekilde üretilen ve tahrik miline etki eden fren torku aracın yavaşlamasını sağlar.

Foucault akımları rotor sıcaklığının kademeli olarak artmasına yol açar, rotorlar bu sıcaklığı havalandırma ile tahliye eder.

Telma indüksiyon frenleri sayesinde, döner mili etkin bir şekilde sürtünmesiz ve aşınmasız olarak yavaşlatmak mümkündür.

İndüksiyon frenleri prensipte basit görünürler, ancak madde direnci, elektromanyetik, termodinamik veya akışkan mekaniği gibi karmaşık fizik yasalarına tabidirler. Telma'nın elektromanyetik indüksiyonla frenleme alanında kabul edilen uzmanlığı, indüksiyon frenlerinin çalışmasına etki eden fizik yasalarının tamamı hakkında ayrıntılı bir modellemeye dayanmaktadır.

 

Bu modelleme, yıllar boyunca edinilen pratik deneyimler ve fark yaratan laboratuar denetleriyle zenginleştirilmiştir.

bottom of page